MINIMALISTICKÁ SKRIŇA

Prečo mať minimalistický šatník?

Žije si vaša skriňa svojím vlastným životom?

Je preplnená, ale vy aj tak nemáte čo na seba?

Máte aspoň desať riflí a nosíte iba jedny?

Neradi sa zbavujete oblečenia, aj keď ho nenosíte?

Ak je vaša odpoveď ÁNO, potom ste sa stali obeťou svojej skrine. Chcete prevziať kontrolu a byť pánom? Tak čítajte ďalej.

Principy minimalistickej skrine

Princíp 1. Vytvorte si miesto 

Ak obsah svojej skrine pravidelne netriedite, je pravdepodobné, že sa v nej nahromadilo kopec vecí, na ktoré ste zabudli. Začnite tým, že všetko oblečenie zo vytiahnete a roztriedite ho na tri kopy:

1) Veci, ktoré nosíte.

2) Veci, ktoré nenosíte, ale plánujete ich ešte nosiť.

3) Veci, ktoré dlhodobo nenosíte a nosiť ani nechcete.

Veci z kopy č. 1 môžu obratom putovať späť na svoje miesto. Stačí ak sa uistíte, že všetky sú v skvelej forme a bez ujmy. Ak nie sú, zvážte ich opravu, alebo sa ich zbavte.

Pri kope č. 2 sa chvíľu zdržíme. Časť vecí plní rolu artefaktov, ku ktorým máte silné citové puto. Viažu sa k nim zážitky z mladosti, alebo viac utratených peňazí, ako by sa patrilo. A jediný dôvod, prečo ich nenosíte je nevyhovujúca veľkosť, poprípade ich nemáte s čím kombinovať. Je pravdepodobné, že väčšina, skôr či neskôr, skončí v tretej kope. Ak sa rozhodnete dať im poslednú šancu, dohliadnite na to, že ich budete naozaj nosiť. Ak ich aj po roku nájdete nedotknuté na rovnakom mieste, pozbierajte odvahu, nechajte nostalgiu bokom a recyklujte ich. Predajte ich, alebo ich venujte ľuďom, ktorí za ne budú vďační. Určite im prinesú viac úžitku ako vám.

Pre veci z kopy č. 3 je už pripravené miesto na rôznych predajných portáloch (bazos, aukro, vinted, sbazar, alebo na facebookových skupinách na to určených). Takto z nich získate aspoň časť investície späť. Horšie kúsky môžete venovať na dobročinné účely, napríklad organizácii ako je Adra.

Získaný priestor príde vhod pri tvorbe obľúbenej minimalistickej kolekcie, s ktorou si vystačíte počas niekoľkých sezón.

Princíp 2. Uprednostnite kvalitu pred kvantitou.  

Pri budovaní minimalistického šatníka vás môže limitovať rozpočet, a tak vnímajte svoje oblečenie ako investíciu. Je omnoho výhodnejšie kúpiť si kvalitné oblečenie schopné vydržať aj desať rokov, ako desať lacných kúskov, ktoré vydržia rok. Neznamená to, že by ste sa mali okamžite vybrať ku krajčírovi, aby vám na mieru ušil luxusný model. Znamená to, pristupovať k cene s rozvahou a premyslene si vyberať kvalitné oblečenie k spoločenským akciám, kde ich budete nosiť. Pred každým nákupom zvážte, či odev spĺňa všetky predpoklady stať sa neodmysliteľnou súčasťou vášho šatníka.

Kľúčová fáza rozhodovania sa odohráva v skúšobnej kabínke, kde pod ťarchou tlaku vonkajšieho okolia (od priateľky až po predajnú asistentku) urobíte rozhodnutie, ktoré neskôr oľutujete. Tento okamih vopred určí, či sa z tohto odevu stane obľúbený kúsok, alebo ďalší kostlivec vo vašej skrini.

Vhodnou alternatívou je nákup z pohodlia domova, kedy si môžete na vyskúšanie oblečenia vyhradiť čas, ktorý vám najviac vyhovuje. V kľude sa rozhliadnuť, všetko preskúmať a mať čas rozhodnúť sa podľa seba. Ak nakupujete v serióznych internetových obchodoch, kde je možné oblečenie vrátiť, nemusíte sa online nakupovania obávať. Obzvlášť, keď ponúkajú možnosť zmeny veľkosti zakúpeného tovaru zdarma.

Pamätajte, že na okolie vždy urobíte väčší dojem v tričku za pár desiatok eur, ktoré sadne ako uliate, ako s tričkom známej značky za desaťnásobok, ktoré vám nesadne.

Princíp 3. I Univerzálnosť je kľúč

Aby sme boli úplne presný, tak každý kúsok oblečenia v minimalistickej skrini by mal byť navzájom kombinovateľný. Tým by sme sa ale obmedzili iba na jeden štýl.

Preto si skriňu rozdelíme na dve časti: neformálnu a formálnu.

Neformálna časť obsahuje všetky pohodlné záležitosti ako sú rifle a tričká. V tej formálnej zase chinos nohavice a košele vhodné do práce a k spoločenským udalostiam.

Ruka v ruke s prepojením všetkých kúskov v rámci týchto dvoch skupín, ide štýl obliekania nazývaný smart casual. Ten vyjadruje múdrosť a tiež to, že viete, čo robíte.

Aby ste kombinovateľnosť dosiahli, mal by byť základ založený na neutrálnych zemitých farbách. Teda napríklad tmavé rifle, olivové, šedé, hnedé a tmavomodré chinos nohavice, oxfordky v svetlomodrej a bielej farbe. Jednofarebné biele a šedé tričko z príjemného materiálu, tmavomodré sako a tmavošedý oblek.

Čo obsahuje taká minimalistická skriňa?

Princíp 4. I Noste, čo vás baví. 

Akonáhle budete mať pripravený základ, je čas, aby ste vložili do šatníka svoju vlastnú ruku. Ak by totiž všetci dodržiavali pravidlá uvedené v bode 3, bola by to predsa riadna nuda.

Ak sa chcete presadiť, potrebujete odvahu. Pusťte sa do kúskov, ktoré vyzdvihnú vašu osobnosť.

Nebojte sa:

Princíp 5. I Aj na detailoch záleží.

A nakoniec, s predchádzajúcim princípom súvisí aj tento posledný. V detailoch je sila a naše podvedomé vnímanie sa na ne sústredí. Nesmieme ich však podceniť, alebo naopak preceniť. Hodinky, slnečné okuliare, opasky a ďalšie doplnky vyberajte s citom, pretože medzi vkusom a nevkusom je iba tenká hranica. Jednoduchý a nenápadný outfit môžeme výrazným doplnkom obohatiť, rovnako ho aj úplne znevážiť. Všímajte si aj zdanlivo nenápadné veci ako je napríklad ciferník našich hodiniek, ak je neprimerane masívny, pôsobí nemiestne.

Dôležitá je hlavne celková udržiavanosť a starostlivosť o telo (od správneho účesu, oholenia alebo upravenej brady, až po vytrhané chlpy z nosa). Pretože len tieto detaily robia muža mužom.

Bez ohľadu na všetky odporúčania, stavte na svoj pocit, že sa v oblečení cítite dobre. Na záver pre vás máme malú radu. Ak vás nejaký kúsok zaujme, snažte sa držať si odstup a odpovedzte si na otázku či vám naozaj tento kúsok v skrini chýba, či ho máte s čím kombinovať, poprípade či pre neho nájdete využitie vo svojom bežnom živote. A v neposlednom rade aj to, či si ho môže vaša peňaženka dovoliť.

Teóriu poznáte, už si len svoju minimalistickú skriňu vyberte správne.

Příklady outfitů libové skříně: